ŁEJERY

               

2007

Wróć  • Pastorałki 2007  • Masz prawo 2007/8

Strona autorska

Wróć

Kronika

Zobacz spis rozdziałów


             
 

    strona 1/4  

Wyjątkowe łejerskie pastorałki 2007   (cz.1)

 

Dopiero co zaczął się rok szkolny, a tu już święta Bożego Narodzenia.

Jak co roku w Łejerach wszyscy czekali na kultowe przedstawienie Pastorałek Wandy Chotomskiej w wykonaniu drugaków. Już od samego początku spektakl zapowiadał się rewolucyjnie. Po raz pierwszy w historii szkoły zabrakło dziewczynek do obsady aniołków i koniecznym stało uszycie spodenek dla aniołków męskich.

Jednak prawdziwa bomba wybuchła w dzień Wigilii maluchów, gdy okazało się, że Gwiazdora dopadło zapalenie oskrzeli. Ale mimo to na scenie pojawił się druh Hamerski, jednak nie Jurek, a jego syn Jędrek. Mieliśmy więc do czynienia z zastępstwem dynastycznym. Hamerski junior zastąpił godnie seniora. Już w Łejerni przy jedynej próbie z Gwiazdorem-dublerem wykazał rodzinną charyzmę błyskawicznie dyscyplinując trochę zagubioną w sytuacji dzieciarnię.

No, ale cóż to byłyby za Pastorałki bez druha Jurka! Rodzice nie wyobrażali sobie takiego scenariusza. Skoro więc prawdziwy Gwiazdor nie mógł przyjechać na Pastorałki, to Pastorałki pojechały do Gwiazdora. Pod koniec Wigilii padło hasło - kto jedzie z kolędą do druha Jurka.

 

Odzew był nieoczekiwany. I tak spod szkoły wyruszył sznur kilkunastu samochodów, klucząc nocą uliczkami Poznania w kierunku siedziby Gwiazdorka. Wkrótce pod domem druha zabrzmiała “Kolęda domowa” śpiewana przez kilkudziesięciu kolędników z turoniem na czele. Po chwili uchyliła się żaluzja, a za moment w drzwiach stanął Gwiazdorek w stroju nocnym. Czem prędzej go odzialiśmy w strój tradycyjny, wciskając czapkę na uszy i owinęliśmy nieodzownym szalikiem Lecha.

- Jeszcze tylko założę ciepłe skarpetki i zaraz wracam - powiedział dh Jurek. I faktycznie za moment wrócił z… akordeonem. - Zagraj “Białą pastorałkę“, bo bez Ciebie czegoś w niej w szkole brakowało - padło z tłumu kolędników. I zabrzmiała prawdziwie! Aż z okien okolicznych bloków wyglądali zaskoczeni mieszkańcy.

- Idź już do łóżka i patrz przez okno! - po tym “troskliwym rozkazie” wepchnęliśmy Gwiazdora do domu. Jeszcze drugaki zaśpiewały i odtańczyły rock’and’rolla, po czym udaliśmy się do swoich domów. Najważniejsze, że dh Jurek tradycyjnie był z nami na Pastorałkach.
Kolędnicy
(Magda i Piotr Czekała)
 
 
     


 ℵ Strona startowa  ℵ Aktualności  ℵ Historia  ℵ Łejerska pedagogika  ℵ Opowieści filmowe  ℵ Dorobek artystyczny  ℵ Spektakle w metodycznym sosie  ℵ Wzbogacacze  ℵ Patronka  ℵ Nasza oferta  ℵ Kontakt  ℵ Lato z Łejerami  ℵ Kronika


kontakt

artystyczny Jerzy Hamerski
www admin
szkoła Łejery
im.Emilii Waśniowskiej