ŁEJERY

               

Jurka droga do teatru

Wróć  • Teatr z kapelusza  • Makusyny  • Timur i drużyna  • Hamerstwo

Strona autorska

Wróć

Historia

Zobacz spis rozdziałów


             
 

 

Timur i jego poznańska drużyna

 

Wrzucony na głęboką wodę musiałem błyskawicznie uczyć się pływać, by nie utonąć w tych nowych warunkach. Było trudno, tym bardziej, że otrzymałem zadanie zorganizowania wzorowego harcerstwa w tętniącej życiem szkole eksperymentalnej. Postawiliśmy na harcerstwo środowiskowe, lokując je w pobliskim blokowisku, miejscu zamieszkania uczniów szkoły. Tak więc harcerstwo stało się pomostem łączącym sprawy szkoły ze sprawami środowiska. Pomysły programowe powstających zastępów i drużyn zaczerpnąłem z dawnej lektury, „Timura i jego drużyny”, wzbogaconej o doświadczenia przyborowskie i „makusyńskie”.

 

Timurowcy” wiosną ruszyli na rekonesans podwórek. W ramach akcji „Piaskownica” rozpoznali miejsca dziecięcych zabaw, ich stan techniczny, poziom bezpieczeństwa, by wraz z administracją osiedla przygotować tereny dla działań harcerzy. Miesiąc później na podwórkowe sceny wyszedł „Cyrk Donalda” i teatrzyk „Filipki” – harcerskie trupy artystyczne wzorowane na „makusyńskich” zespołach. Utworzona rok później „Harcerska Rewia Podwórkowa” była już moim własnym pomysłem „Dziecięcego teatru gromadnego”, który pod nazwą „ŁEJERY” w różnych miejscach i odmianach repertuarowych istnieje do dziś.

 
 
     


 ℵ Strona startowa  ℵ Aktualności  ℵ Historia  ℵ Łejerska pedagogika  ℵ Opowieści filmowe  ℵ Dorobek artystyczny  ℵ Spektakle w metodycznym sosie  ℵ Wzbogacacze  ℵ Patronka  ℵ Nasza oferta  ℵ Kontakt  ℵ Lato z Łejerami  ℵ Kronika


kontakt

artystyczny Jerzy Hamerski
www admin
szkoła Łejery
im.Emilii Waśniowskiej